svornikove-svarovani
Společnost ROCKWELD-GROUP se zabývá odporovým a laserovým svařováním, včetně chlazení. V případě zájmu o zmíněné technologie pokračujte na stránku Projekty ROCKWELD-GROUP, kde jsou zastoupeny jednotlivý výrobci těchto technologií.
Svorníkové svařování
Svorníkové přivařování je možné velmi zjednodušeně charakterizovat jako přivařování různých kovových komponentů (svorníků = šroubů, kolíků, matic, elektrokontaktů a dalších tvarovaných prvků – viz. obr. níže) k základnímu kovovému materiálu. Podstatou je vytvoření svařovacího elektrického oblouku přímo mezi svorníkem a základním materiálem a jejich následné spojení po natavení. Jde o vysoce progresivní, velmi úspornou metodu svařování, používanou běžně už desítky let v celém hospodářsky vyspělém světě.
Ukázka různých typů svorníků
Nejpoužívanější způsoby přivařování svorníků, které se v praxi v současné době nejčastěji používají:
1) přivařování svorníků elektrickým obloukem (tzv. zdvihovým zážehem)
2) přivařování svorníků kondenzátorovým výbojem (tzv. hrotovým zážehem)
Přivařování svorníků elektrickým obloukem
Přivařování svorníků zdvihovým zážehem s režimem krátkého času slouží pro přivařování svorníku o průměru 2–6 (8) mm na tenké plechy od cca 0,6 do 0,8 mm, většinou pro ocelové materiály. V případě přivařování svorníků v průměrovém rozsahu od 2–12 mm, je vhodné použít ochrannou atmosféru. Při přivařování svorníků do průměru 25 mm (závitových i speciálních tvarů) je vhodné použít ochranných keramických kroužků, které slouží k obdobným účelům, jako ochranná atmosféra, tedy k formování výronku a vytlačení okolní vzdušné atmosféry z okolí svaru, aby nevznikala porezita svarového kovu a podkladového (základního) materiálu. Tento systém je obzvláště vhodný pro přivařování svorníků nebo čepů o průměrech 5 až 20 mm.
Hlavní výhodou použití tohoto způsobů přivařování svorníků je, že poskytuje kvalitní svarový spoj s minimálním nebo žádným ovlivněním rubové strany svařovaného základního materiálu.
Přivařování svorníků kondenzátorovým výbojem
Tento způsob se od předchozího liší především tím, že na přivařované ploše svorníku je vytvořen výstupek o délce 0,8 až 1 mm (tzv. startovací hrot), kterým se svorník „opírá“ o základní materiál.
Tento proces umožňuje svařovat velmi tenké materiály s dobrými výsledky a je možné svařovat i množství rozličných materiálů a jejich kombinací, např. hliníkové svorníky na pozinkovanou ocel.
Nevýhodou použití tohoto procesu je omezená velikost parametrů a fakt, že místo svaru musí být čisté. Bez okují, oxidů, mastnoty apod.
Svorníkové svařování je metoda, která je použitelná pro všechny běžné kovy, jejich slitiny, a i většinu jejich kombinací. Je tedy možné kombinovat základní materiály a materiály svorníků (např. Fe – Al apod.) Tavná zóna je cca 0,1 mm, což umožňuje přivařování na základní materiály od tloušťky 0,6 mm, aniž by došlo k zabarvení nebo mechanickému poškození druhé strany materiálu. Z této vlastnosti vyplývá využití v elektrotechnickém průmyslu a všude tam, kde se vyskytuje potřeba zachovat nenarušený vzhled základního materiálu.
Metoda je však použitelná pouze pro konkrétní typický druh spoje přivaření svorníku kolmo na podkladový materiál.
V případě že nejste zatím registrováni v naší klientské databázi a nedostáváte žádná obchodní sdělení, učiňte tak prosím formou formuláře: